Ceny transferowe mimo uproszczeń nie znikną z agendy urzędników
Już od kilku miesięcy firmy funkcjonują w podatkowych realiach Polskiego Ładu. Dynamika zmian, wyzwania związane z ekspresową ewolucją systemu podatkowego i wiele pojawiających się niejasności przysparzają ogromu pracy księgowym, podatnikom i doradcom.
Poza najbardziej naglącymi do tej pory tematami podatkowymi zmodyfikowanymi przez nowe przepisy zmianom uległy także niektóre kwestie w obszarze cen transferowych.
Zbliżające się miesiące opracowywania dokumentacji za 2021 rok mogą okazać się dobrym okresem na spokojne przygotowanie do zmian wynikających z Polskiego Ładu, a jednocześnie efektywnego zabezpieczenia podatników w tym obszarze. W związku z tym podpowiadamy, jak zarządzić procesem dokumentacyjnym, aby uniknąć stresu związanego z tym obszarem i zabezpieczyć swoją pozycję.
Nowe terminy
Jak okazuje się w praktyce, wiele firm prowadzących działalność w grupach kapitałowych szuka odpowiedzi jak i od kiedy modyfikacji ulegają terminy raportowania w obszarze cen transferowych. Polski Ład przesuwa dotychczasowe terminy sprawozdawcze dla cen transferowych. I tak nowym terminem na sporządzenie dokumentacji lokalnej staje się okres do końca dziesiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego podmiotu (w praktyce dla większości podatników październik), zaś na deklarację TP-R mamy czas do końca jedenastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego (najczęściej jest to listopad).
Terminy te nie obowiązują jednak jeszcze za 2021 rok – to jedna z kluczowych wątpliwości firm. Za 2021 rok dokumentację sporządzamy zgodnie z poprzednią wersją przepisów CIT, tzn. do 9 miesiąca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta